Polacy na tyle uwielbiają sushi, że prócz bywania w restauracjach japońskich czy sushi barach, zamawiają je do domu lub pracy, a także chętnie korzystają z propozycji dostępnych w delikatesach czy dyskontach. Czy jednak tak wielka popularność topowego japońskiego dania nie przyczyniła się do zniwelowania luksusowej otoczki, jaką pierwotnie posiadało jedzenie sushi?
Popularność sushi w Polsce
Kuchnia japońska zaczyna dominować nad innymi rodzajami kuchni azjatyckich w naszym kraju. Pierwsze japońskie restauracje zaczęły pojawiać się w Polsce już w latach 90-tych. Ze względu na zdystansowanie klientów co do pomysłu serwowania im surowej ryby, zaczęto ten kluczowy składnik sushi poddawać obróbce termicznej. Także i dzisiaj w większości polskich lokali wyspecjalizowanych w sushi, prym wiodą ryby podpieczone, krewetki w tempurze, a klasyczne algi nori zastępowane są arkuszami sojowymi lub znajdują się pod warstwą ryżu z sezamem.
Ewolucja kuchni Japońskiej
Pierwotnie sushi w Polsce postrzegane było jako potrawa ekskluzywna i egzotyczna. Od kilku dobrych lat, sushi dostępne jest na wyciągniecie ręki- jako gotowe zestawy do jego tworzenia dostępne w supermarketach czy po prostu boxy z gotowym sushi bądź „sushi na telefon”. By nie dopuścić do przesytu i nie zepsuć wspaniałej renomy tej potrawy, pojawiają się już sushi masterzy, którzy serwują swoim klientom niezwykłe doświadczenie kulinarne, jakim jest omakase. Jest to proces przygotowywania potraw z najwyższej jakości składników etap po etapie. Równie popularne w japońskich restauracjach staje się fine dining (kaiseki) i kuchnia molekularna. Jest to oczywiście trend ogónoświatowy, idący w kierunku elitarności. Dzięki temu łatwiej możemy odróżnić prawdziwych pasjonatów sushi od japońskiego fast foodu.
Kuchnia japońska w Polsce idzie także w kierunku dań serwowanych na ciepło. Oprócz popularnego ramenu, królują również takie dania jak Tonkatsu, Gyudon czy Yakiniku:
Tonkatsu – rodzaj orientalnego kotleta schabowego w chrupkiej panierce, pokrojonego w paski .Zazwyczaj jest podawany z cienko poszatkowaną kapustą, ryżem i zupą miso. Sos do tego dania to oryginalne połączenie keczupu, sosu Worcestershire, ostrygowego i cukru.
Gyudon to cienkie kawałeczki wołowiny duszone z cebulą i podawane na ryżu. Sos tworzony jest na bazie rybnego bulionu dashi, sosu sojowego i mirinu. W Japonii podawane także z surowym jajkiem.
Yakiniku to mięso i warzywa grillowane na specjalnym palenisku usytuowanym pośrodku stołu, tak, by każdy miał dostęp do przygotowywanej potrawy. To idealny wybór na spotkanie w większym gronie.