Kuchnia tajska to bogactwo smaków i aromatów. Wielbiciele orientalnych klimatów na talerzu za każdym razem są zachwyceni jej różnorodnością. Wyczuwalna pikanteria? Słodka nuta? Lekka goryczka? Kwaśny posmak? Charakterystyczna słoność? Tak, to wszystko zawarte jest prawie w każdym tajskim daniu. Połączenie pięciu smaków, tak by każde z nich było wyczuwalne, to nie lada sztuka. Dlatego kuchnia Tajów uważana jest za jedną z najlepszych i najoryginalniejszych na świecie. Odzwierciedla dwa (według Tajlandczyków) najważniejsze filary życia – przyjemność i harmonię. Przygoda z tajską kuchnią to niezapomniane, kulinarne doznania dla wszystkich zmysłów.
Regionalna kuchnia tajska
Gdzie ta kulinarna przygoda się zaczęła? Głównie w samej Tajlandii, której kuchnia w dużej mierze opiera się na oryginalnych składnikach pochodzących z jej rodzimego rejonu, a dokładnie z czterech rejonów, które do dziś mają największy wpływ na kształt tajskiej kuchni. Każdy z nich reprezentuje inne zwyczaje, a wiele zależy także od dostępnych składników i preferencji kucharza. Na przykład w mokrej, centralnej części Tajlandii uprawia się ryż, który jest symbolem tamtejszych kulinariów. Na południu dominują owoce morza i ryby. Północ posiadająca żyzne i zdrowe gleby idealnie nadaje się natomiast pod uprawę roślin i przypraw. W tej części jada się najczęściej wieprzowinę i kapustę. Natomiast wschód jest znany z egzotycznych dań, takich jak: smażone owady oraz płazy, na przykład żaby w pikantnym sosie.
Wpływy innych krajów na kuchnię tajską
Inne państwa, takie jak Chiny, Indie czy Kambodża również przyczyniły się do tworzenia tajskich smaków. Spora część potraw wywodzi się z kuchni chińskiej. Tajowie nauczyli się od Chińczyków między innymi przygotowywania tofu, duszenia potraw w woku i przyrządzania sosu sojowego. Jak się okazuje zachód także miał wpływ na kuchnię tajską. Szczególnie Portugalia, dzięki której powstało jedno z najpopularniejszych dań – Foi Thong. To połączenie tajskiego Sangkhaya z portugalskim Fios De Ovos.
Klasyczne dania kuchni tajskiej
Do najbardziej charakterystycznych dań kuchni tajskiej zaliczamy:
Tom yam – zupę ostro-kwaśną z krewetkami, mlekiem kokosowym i grzybami
Mu pat prio wan – wieprzowinę słodko-kwaśną
Bami – makaron z warzywami, krewetkami i mięsem
Kaeng hang lay – wieprzowinę z pastą z orzechów ziemnych, curry, imbirem i ostrym chili
Tajskie przyprawy
Nieodzownym składnikiem w tajskiej kuchni jest sos rybny. Jest dość słony, dlatego Tajowie zamiast soli najczęściej doprawiają dania właśnie tym sosem. Wykorzystuje się go także jako marynatę do mięs. W tajskiej kuchni nie może zabraknąć mleka kokosowego i oleju kokosowego. Tak jak i limonki – szczególnie odmiany Kaffir, czy imbiru, galangalu, kardamonu, owocu tamaryndu i oberżyny. Do każdej potrawy Tajowie dają zioła różnego rodzaju. Do najbardziej cenionych należy: bazylia tajska, kolendra, trawa cytrynowa oraz pędy bambusa.
Patrząc na ilość i różnorodność dodatków, przypraw i składników nic dziwnego, że tajska kuchnia jest uważana za jedną z najciekawszych. Wachlarz możliwości jest nieograniczony. Dzięki temu kubki smakowe miłośników kuchni orientalnej nigdy nie posmakują nudy.