Jeśli ktoś miałby wymienić najpopularniejszego skorupiaka z mieszanki frutti di mare, pewnością bez chwili wahania odpowiedziałby – „krewetki”. Dlaczego są one aż tak popularne?
Na pewno zawdzięczają to dość szerokiej dystrybucji. Występują we wszystkich wodach, dzięki czemu można je wyławiać w wielu zakątkach świata. Największymi eksporterami są Tajlandia, Japonia i Stany Zjednoczone. Oprócz naturalnych połowów, tworzy się również sztuczne zbiorniki wodne, w których hodowane są krewetki. Największy z nich mieści się na Filipinach.
Popularność krewetek w Polsce od kilku lat dynamicznie rośnie- są już niemal w każdym supermarkecie i w wielu restauracjach. Powstaje również coraz więcej barów krewetkowych. Ciekawostką jest to, że i w naszym Morzu Bałtyckim występują te znane skorupiaki. Niestety, ze względu na ich niewielki rozmiar, używane są jedynie jako przynęta.
Na co zwrócić uwagę przy kupnie krewetek? Jedną z najistotniejszych rzeczy jest zapach. Jeżeli czujemy woń morza i wodorostów, to możemy być pewni, że krewetka jest świeża. Ważny jest też wygląd skorupy. O tym, czy krewetki są zepsute, świadczą czarne przebarwienia. Surowe krewetki charakteryzują się kremowym, żółtym, niebieskim lub jasnobrązowym zabarwieniem. Różowa barwa natomiast świadczy o tym, że krewetka była wcześniej poddana obróbce cieplnej.
Prawdziwym rajem dla podniebienia są świeże krewetki – sezon na nie trwa między początkiem sierpnia a końcem października. Natomiast mrożone krewetki są dostępne w niemal w każdym markecie. Mogą być wcześniej obgotowane albo zupełnie surowe. Warto zwrócić uwagę na glazurę. Powinna być przejrzysta i mieć jednakową grubość na całej powierzchni skorupiaka. Najlepszą alternatywą są krewetki pakowane metodą próżniową.
Jeszcze do niedawna krewetki kojarzone są z luksusem, dlatego spożywało się je w naszym kraju sporadycznie. Jednak obecnie przyrządzenie ich w domu co jakiś czas wcale nie musi się wiązać z dużymi kosztami. Krewetki nie potrzebują wiele, by smakować dobrze. Wystarczy czosnek, oliwa i świeży koper. Dodatkiem może być makaron albo ryż i danie gotowe. Przez to, że ich dostępność wzrasta, mamy też większy wybór cenowy. A warto je włączyć do swojej diety, ponieważ krewetki pod względem właściwości odżywczych mają wiele do zaoferowania.
Są one doskonałym źródłem wysokowartościowego i łatwo przyswajalnego białka. Mają niską zawartość tłuszczu i są lekkostrawne. Poza tym w ich składzie znajdują się witaminy z grupy B. Znajdziemy w nich również jod, wapń, selen oraz cynk, żelazo i magnez. Zatem krewetki mogą pochwalić się nie tylko doskonałym smakiem, ale również cennymi właściwościami odżywczymi.