Sushi w Polsce cieszy się coraz większą popularnością i przestaje być daniem egzotycznym. Połączenie surowej ryby, ryżu, sosu sojowego, wasabi i imbiru ma wielu miłośników. Jednak wciąż wiele osób jest skonsternowanych w japońskiej restauracji, widząc nieco tajemnicze nazwy – inari, ura maki czy inside out roll. Sporym kłopotem jest również jedzenie pałeczkami czy kolejność spożywania składników.
Co więc znajdziemy w sushi i jak zabrać się za jedzenie tego japońskiego przysmaku?
Podstawowe składniki japońskiego sushi
Co do sushi? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Podstawową zasadą przygotowywania japońskiego sushi jest sięganie po składniki najlepszej jakości. Najczęściej w tym przypadku wykorzystuje się poza ryżem owoce morza, świeże ryby np. tuńczyka, łososia, sandacza czy sardelę, paluszki surimi, przegrzebki, warzywa – ogórek, marchew, japońską rzepę, paprykę, włókna marynowanej tykwy, grzyby, pędy bambusa, karczochy czy awokado. Dodatkami do sushi często są ponadto sezam czy marynowane pikle warzywne, a więc oshinko.
Sushi można komponować w zasadzie dowolnie i według własnego uznania. W tym przypadku eksperymentowanie jest jak najbardziej mile widziane. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia.
Co do sushi do środka?
Warto oczywiście próbować, ale na samym początku dobrze jest postawić na sprawdzone i powszechnie lubiane zestawienia smakowe. Najprostszym rodzajem sushi są tzw. hosomaki sushi, czyli rolki jednoskładnikowe. W tym przypadku na połówce nori układa się cienką warstwę ryżu, na którą trafia dodatek np. ogórek, awokado czy paluszek surimi, zawsze z dodatkiem pasty wasabi i odrobiny sezamu. Dużą popularnością cieszy się też chutomaki czy futomaki. Ryba doskonale smakuje zawsze zestawiona z awokado i ogórkiem czy papryką. Rybę zestawić można równie dobrze z marchewką, ogórkiem i papryką.
Inną ciekawą formą sushi są nigiri. W tym przypadku warto spróbować sake-nigiri sushi, czyli połączenia świeżego łososia z tuńczykiem, krewetką i rybą maślaną. Fantastycznie smakuje także nigiri z omletem.
Najpopularniejsze rodzaje sushi
Z czym sushi smakuje najlepiej? W tym przypadku spore znaczenie ma indywidualny gust. W Polsce dużą popularnością cieszy się kilka podstawowych rodzajów sushi. Poza wspomnianym już hosomaki czy nigiri są to m.in. maki, a więc klasyczne sushi, w którym wszystkie składniki łącznie z ryżem są owinięte w arkusze nori. Ura-maki (California Roll) to odwrócone maki – składniki są otoczone przez nori i ryż, który znajduje się na zewnątrz arkusza.
Specyficzną formą sushi są sashimi, a więc plastry surowej ryby podawane z wasabi i sosem sojowym. Temaki to ręcznie zwijany kawałek nori w formie rożka, który wypełniony jest wybranymi składnikami. Gunkan to z kolei ryż zawinięty w nori przykryty rybią ikrą, a inari to smażone w głębokim oleju tofu wypełnione ryżem i innymi składnikami.
W Polsce największą popularnością cieszą się niezmiennie od lat sake maki, tekka maki, awokado maki, kappa maki oraz nigiri sake.
Jak prawidłowo jeść sushi?
Jednak samo zamówienie sushi to dopiero połowa sukcesu. Trzeba je bowiem jeszcze w odpowiedni sposób zjeść, co również okazuje się sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób początkujących.
Przede wszystkim sushi zawsze je się przy pomocy pałeczek, a nie klasycznych sztućców. Dozwolone jest również pożywanie rolek palcami. W sosie sojowym nie zanurza się nigdy ryżu, a jedynie rybę. Poza tym sushi zawsze należy jeść naraz, a nie po kawałku. To podstawowy błąd. Ugryźć można w zasadzie tylko temaki. Oprócz tego wasabi nigdy nie miesza się z sosem sojowym. Ten składnik należy nakładać na rybę.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat sushi? Dobrze jest znać kilka podstawowych pojęć związanych z tym japońskim daniem. Wasabi to ostry, zielony chrzań japoński, a miso pasta ze sfermentowanej fasolki sojowej. Nori są wysuszonymi arkuszami morskich wodorostów, makisu to bambusowa mata służąca do formowania rolek sushi, natomiast tempura to mieszanka mąk wykorzystywana w tym przypadku jako panierka.