Tykwa to roślina jednoroczna, pnąca, zaliczana do rodziny dyniowatych. Jest więc spokrewniona z dobrze znaną nam dynią, melonem czy zielonym ogórkiem. Tykwa marynowana zwana również kanpyo to z kolei popularny dodatek do sushi, przede wszystkim w wersji wegetariańskiej. Kanpyo to nic innego jak marynowane na słodko paski tykwy japońskiej. Marynatę przygotowuje się w tym przypadku z wody, syropu słodowego, cukru, sosu sojowego, karmelu i mirin, a więc japońskiego wina ryżowego.
Kilka słów o kanpyo
Kanpyo to cienkie, marynowane paski tykwy, które powszechnie wykorzystywane są podczas przygotowywania futomaków, a więc klasycznej formy sushi, popularniej również i w Polsce. Tykwa marynowana wchodzi jednak w skład również i innych potraw gotowanych, typowych dla kuchni japońskiej. Nadaje im ona ciekawego, lekko słodkiego, ale jednocześnie pikantnego smaku.
Kanpyo jest produktem bogatym w cenne składniki odżywcze. Zawiera m.in. wapń, potas, żelazo i błonnik pokarmowy. Wszystko to mieści się w niewielkich rozmiarów paskach marynowanej tykwy. Ze względu na wysoką zawartość błonnika pokarmowego, kanpyo sprawdza się nawet w przypadku tych osób, które powinny przebywać na diecie lekkostrawnej czy mających problemy z trawieniem.
W jaki sposób przygotowuje się kanpyo?
Okazuje się, że przygotowanie kanpyo wbrew pozorom nie jest zbyt skomplikowane. Na samym początku trzeba przygotować garnek wrzącą wodą, a paski tykwy przepłukać i osuszyć. Następnie soli się je i ponownie płucze pod bieżącą wodą. Potem tykwa powinna trafić na około 3 minuty do wrzącej wody. Po upływie tego czasu paski tykwy muszą trafić do wody z lodem, aby proces gotowania został przerwany na dobre. Dzięki temu paski rozszerzają się i po chwili są już gotowe do spożycia.
Co ciekawe, gdy zajdzie taka potrzeba, kanpyo można bez większego problemu znowu uwodnić poprzez proces moczenia w wodzie przez około kwadrans. Tykwę należy opłukać pod bieżącą wodą, natrzeć solą, ponownie opłukać i odcedzić. Tykwa marynowana sprzedawana jest przez sklep Daichi.pl w formie gotowej, co stanowi spore ułatwienie podczas przygotowywania sushi. Kanpyo można po zakupie przechowywać bez obaw w lodówce i wykorzystać, kiedy tylko będzie potrzebne.
Obowiązkowy składnik japońskiego sushi
W zasadzie bez kanpyo nie może obyć się prawdziwe japońskie sushi, zwłaszcza to w wersji wegetariańskiej. Marynowana tykwa może być ponadto wykorzystywana podczas przygotowywania innych potraw, w tym zup charakterystycznych dla kuchni Dalekiego Wschodu.